CZY UMIESZ DAWAĆ BEZ OCZEKIWAŃ?

Wielokrotnie, podczas sesji słyszałam „ja jej/jemu tyle dałam, a ona/on co mi zrobiła? Tylko przykrość…“ po raz kolejny, kolejna kobieta, wypowiedziała to zdanie pełne żalu i rozczarowania. A dlaczego? Dlaczego, się tak dzieje, że coś komuś dajemy, a następnie czujemy żal za tak zwaną „niewdzięczność“?

CO POWODUJE POCZUCIE "NIEWDZIĘCZNOŚCI"?

Dzieje się tak, tylko dlatego, że nie umiemy szczerze dawać. Dajemy, oczekując wdzięczności, bo osoba powinna być wdzięczna – tak nam się przynajmniej wydaje. Niestety dla dającego, tak nie jest, a to dlatego, że nikt, niczego nie powinien. Jeżeli chce się dawać i dostawać coś w zamian, to należy to powiedzieć. I co ważne, uzyskać zgodę osoby, której dajemy, że chce spełnić nasze oczekiwania.

Ilustracja - LEPSZY RYDZ, NIŻ NIC

A ZATEM CO WARTO ZROBIĆ?

Jeżeli jednak czujesz coś innego, wtedy należy sprecyzować, czego oczekujesz w zamian za to, co chcesz komuś dać. Gdy już będziesz wiedzieć, zapytaj tej osoby, czy jest gotowa na wymianę. Tak wymianę, bo to już nie jest dawanie. To jest układ „coś za coś“. I jeżeli naprawdę oczekujesz czegokolwiek w zamian za to, co dasz, to upewnij się, czy osoba jest Ci w stanie to dać i wyraża zgodę na ten układ.

DAWANIE A MIŁOŚĆ

Często pojawia się żal w miłości brzmiący „ja mu tyle dałam a on?…“ no tak, a czy zapytałaś go, czy on tego chciał? Czy dając mu, powiedziałaś dokładnie, czego chcesz w zamian? Jeśli nie, to dlaczego oczekujesz czegoś, od kogoś, kto prawdopodobnie był nieświadomy twoich oczekiwań? Bo nigdy mu nawet nie powiedziałaś, że za to, co dla niego zrobiłaś, oczekujesz uznania, całusa, zabrania na kawę i etc.

Jeszcze trudniejsze jest zdanie „ja mu wszystko dałam, całą siebie, a on mnie zostawił“. Tu pojawia się pytanie – czy poprosił Cię, żebyś mu to wszystko dawała? Czy zrobiłaś to, bo uważałaś, że tak trzeba? Ty uważałaś, a co z drugą osobą? Czy zapytałaś jej, czego chce? Czy zapytałaś go, czy chce, abyś mu oddała całą siebie? Często rozmawiam z mężczyznami, którzy mówią „poznałem cudowną, niezależną kobietę. 

OLA PEREC
Ilustracja - LEPSZY RYDZ, NIŻ NIC

Wziąłem z nią ślub i nagle stała się nudna“. Tak oni, to, co kobiety nazywają „dałam mu całą siebie“, określają mianem „nudnej“. Bo on związał się z osobą niezależną, a naglę ma kogoś zupełnie innego. Miłość i związek absolutnie nie oznacza oddawania siebie. No, chyba że ustalicie taką relację. I tu nasuwa mi się pytanie – Czego ty od niego będziesz wymagać za oddanie mu całej siebie? Bo przecież to jest dwu strony, biznesowy partnerski układ. Taki kontrakt między dwoma osobami. Warto, abyś się zastanowiła, co chcesz w zamian. Bo właśnie dzięki temu unikniesz tego cierpienia i żalu pełnego rozczarowań.

Nie obwiniajmy innych za naszą nieumiejętność i brak świadomości dawania. Jeżeli chcesz dawać, nie oczekuj za to nic w zamian. Jeżeli chcesz coś w zamian, to zanim dasz – zapytaj i zaczekaj na zgodę. Ta zasada dotyczy zarówno biznesu, jak i życia codziennego. Pytaj, abyś nie cierpiała, bo to cierpienie wynika tylko z tego powodu, że nie umiesz dawać świadomie. Życie jest piękne, jak jest proste. A proste życie polega na zadawaniu pytań i respektowaniu odpowiedzi. Polega na świadomie podjętych decyzjach.

Jeśli nigdy nie chcesz powiedzieć tego zdania „ja jej/jemu tyle dałam, a on/ona mi to i tamto zrobił “ to dawaj świadomie, czy też w postaci dawania bez oczekiwań, czy jako układ wymienny – ja ci to, a ty mi tamto – najważniejsze jest, abyś DAWAŁA świadomie. 

Jeżeli jeszcze nie wiesz, czego chcesz, to polecam Ci moje, autorski warsztaty. Jest to specjalnie przygotowany, głęboki program precyzowania celu, który pozwoli Ci połączyć się z Twoją podświadomością.

Jeżeli chcesz poznać najwspanialszą metodę, dzięki której Twoje życie stanie się takim, jakim pragniesz, zapraszam Cię do WDZIĘCZNOŚCI by Kamila Kubiak.